Thursday 28 January 2016

Život: práca, fotopostrehy

Položím vám otázku (teda asi väčšine mojich známych doma, u ktorých bude šanca, že si to budú čítať): vymenili by ste svoju aktuálnu prácu za inú, vyložene manuálnu bez výraznej zodpovednosti (maliar, dlaždič, drevorubač, montér za pásom, pekár, upratovač...), za predpokladu zvýšenia vašej životnej úrovne o 50 %? Šli by ste do toho? Takýto switch tu musí urobiť väčšina ľudí, nech prišli odkiaľkoľvek (brazílski čerstvo promovaní inžinieri, biochemici, švajčiarska územná plánovačka, párik architektov z Kolumbie, český dizajnér, geograf/logista bez orientačného zmyslu z Banánistanu a pod.). Samozrejme to asi nebude nová informácia pre nikoho, len keď sa človek naozaj ocitne medzi množstvom ľudí, ktorí sem prišli v podstate s rovnakým cieľom ako vy... Väčšina z nich má za sebou doma relatívne úspešný príbeh (ten musíš mať, bez peňazí sa sem dostaneš veľmi ťažko), no aj napriek tomu sú tu, robia kompletne niečo iné, s minimálnou pridanou hodnotou... A sú spokojní, teda aspoň na určitý čas, takmer všetci samozrejme nemajú v pláne robiť kitchen handa ďalších 10 rokov. Každopádne, ja osobne veľmi rád ostanem opäť na chvíľu s kladivom v ruke a helmou na hlave :) Btw, bola to celkom sranda spolupracovať naraz s imigrantmi a obyčajnými domácimi robošmi – zaberák na listening skillzz. Funkciu Ukrajincov na stavbách v Česku tu zastupujú Číňania – po rozhovore s jedným z najmladších kachličkárov (ca. 20 rokov) som sa dozvedel, že tu už je niečo vyše dvoch rokov. Jeho angličtina nepozná ucelené vety, komunikuje výhradne jednoduchými vyjadreniami („rubbish“, „my“, „very clean“), rozumieť ale celkom rozumel. Z desaťčlennej partie bol po predákovi asi druhý najschopnejší spíker.
Spraviť si „živnosť“ na čokoľvek a ponúkať svoje služby v konkrétnej oblasti je administratívne veľmi jednoduché (v porovnaní so Slovenskom alebo Poľskom napr.). Po vyplnení formulára a dokladov (online) dostaneš ABN number (povedzmeže IČO), malo by to byť celé dokonca zadarmo. A môžeš podnikať, vystavovať faktúry... Práve to riešim, ak by to niekoho zaujímalo (aj s tým spojené úkony ako platba daní a pod.), ozvite sa.

Keď už sme pri práci, jednoducho sa nemôžem nevyjadriť k súčasnej situácii na SK, čo sa školstva týka. Priznám sa, neviem ako sú na tom austrálski učitelia. Ale pocity, aké som mal pri rozhovore s mladými Švajčiarmi, som ešte asi nezažil. Smútok, hnev a hanba naraz. „Keď sa vrátim domov, rozmýšľam, že budem učiť. Rada by som si zarobila na dom (resp. aby bez problémov vedela splácať hypotéku)“. Ročný plat slovenského učiteľa dostaneš za mesiac (porovnávam nastupujúcich). Smrteľne vážne. OK, Švajčiarsko, extrém, poviete si. Ale v žiadnom inom odvetví (o ktorom som mal možnosť sa baviť) neexistuje takýto nemysliteľne obrovský rozdiel. Rodina vo Švajci takmer nevyžije zo 4000 € na mesiac (napr. Ženeva), učiteľ má však okolo 6,5k € nástup. Relatívne porovnávanie platov je samozrejme esenciálne. Skús uživiť dve deti a manžela zo 450 v Bratislave... Ach, skoro som sa dogrcal a rozplakal zároveň. Pár kilometrov, toť, hen, na západ. Staršie článočky (tu a tu), ale na dotvorenie obrazu si myslím stačí. A áno, pánovi premiérovi som napísal.
No ale keďže som Down Under, prejdime trošku k fotočkám, šak vieme, že sústredenosť je dnes veľký problém medzi mládežou.
Mal som v poslednej dobe šťastie na vtáčiky (počnúc kršiakom s korisťou na pláži – týmto ďakujem úspešnej, kreatívnej, vtipnej architektke a inak všeobecne bezchybnej osobe Stanke z KežmarOku za identifikáciu, aj keď absolútne netuším ako to vyhrabala z hlavy).
Kršiak rybožravý (Pandion haliaetus)


Nejaké random papagáje na drôtoch (Ha! Stana, challenge!)





Odkedy som sem došiel (od prvého večera), každodenne vidím a počujem toto stvorenie, kamkoľvek sa pohnem. Austrálske havrany (Corvus coronoides) sú všade. A sú neskutočne hlučné... posúď sám, či by si ako budíček v nedeľu ráno preferoval tento zvuk alebo obligátnu cirkulárku od suseda doma na valale... Aborigéni ale mali k týmto vtákom viac Tolkienovský vzťah a nazývajú ich Waarder – the Watcher – Strážca.

Už takmer dva mesiace bývam tuto, fotky som ešte nedával... Súkromná štvrť, v podstate je to rozložený panelák na dvojposchodové dvojdomy, jeden ako druhý (35 či koľko ich je tu skrytých za bránou). Postavené na začiatku 90-tych rokov, po rekonštrukcii veľmi slušné bývanie (tri spálne na poschodí, veľká obývačka, obrovská kuchyňa, kus záhrady na grilovanie, prístrešok na auto, dostatok parkovania okolo). Je to taký štandard v suburbánnych zónach Perthu (čo som zatiaľ videl), byty sú tu omnoho viac otvorené a do spálne sa väčšinou fakt vojde iba posteľ a stolík. Jedno až dvojkomorové okná, tehla a omietka... s izoláciou sa tu veru neserú, teším sa na zimu bez kúrenia. FYI, cena nehnuteľnosti okolo 550k $, lokalitka veľmi dobrá.
„Nový“ bejvák 1

„Nový“ bejvák 2
Na záver zvyčajné fotooné bez ladu a skladu.
Feast since 1890! Jak páni... Čo si Ty žral pred 125 rokmi?!

Reklamné oddelenie Transperthu* ma stále dokáže prekvapiť niečím inovatívnym







Na vlakovej stanici v centre mesta narazíš aj na samotného všemocného boha Blesku a Hromu!

Síce šifrovaný, ale predsa! PERth.UNderground – nazov stanice

PER.UN. -a numero uno som ale bohužiaľ nenašiel
Jazzklub v bývalej farbiarni (na starých budovách zvyčajne ponechávajú pôvodné nápisy)

Kamošova fotka z okružného tripu (neďaleko Augusty), len tak pre zaujímavosť :D








To by bolo na dnes všetko, šak treba aj do školy chodiť ;)
Nabudúce viacej mestský report, začal tu mesačný kultúrny festival, takže sa oplatí plánovať akcie a/aj bezcieľne túlať po metropole :) Majú tu nádherné murály, evidentne na zákazku, taktiež sa chystám pofotiť.
Majte sa pekne, a pozdravte Slovenskú poštu, že volebný lístok stále očakávam.

* - Transperth je dodávateľ verejnej prepravy v Perthe



1 comment: