Thursday 24 December 2015

Život: hľadanie práce

Vážení čitatelia, v tomto príspevku sa budem venovať prevažne hľadaniu práce (a s tým súvisiacim nadobudnutým skúsenostiam). Nikdy v živote som nemal taký problém nájsť si robotu. Je to trošku dôvod, prečo meškám s blogmi, dúfal som, že dám pikošky zo zákulisia nejakého expedičného skladu. Bezúspešne. Verím, že to celé nebude vyznievať ako vyplakávanie, nie je to úmysel. Len to potrebujem mať napísané, hlavne ako výstrahu sám pre seba do budúcnosti a do ďalších životných (nielen) pracovných štartov.

Konečne som po troch týždňoch takmer každodenného upravovania svojho resumé (CV) a písania motivačných listov podľa konkrétnej ponuky pochopil, že nájsť si cez internet prácu, kde by som využil doterajšie profesionálne skúsenosti, je robota odkázaná výlučne (prepytujem) na kurevské šťastie (a známosti). Paleta ponúk od vychystávača v sklade, kontrolóra BOM, admina expedície/skladu, forwardera, roboša v IKEA sklade až po office asistenta a data entry brigády v (nielen) ťažobných spoločnostiach. Na lokalitu som tiež nebol skúpy, všetko dostupné MHDčkou do hodiny – hodiny a pol bolo pre mňa v kurze. Najväčší problém je pravdepodobne to, že nemôžem pracovať full-time (aj keď som sa hlásil iba na part-time a casual ponuky, profi full-time je trošičku jednoduchšie si nájsť – aspoň čo som počul). Keďže pomer počtu akýchkoľvek odpovedí (aj tak boli všetky z nich negatívne) voči všetkým zaslaným aplikáciám sa blížil k závratným 14 %, nebolo asi na škodu uvedomiť si, že bez kontaktov si takto na mango a kukuricu nezarobím (aj keď je sezóna a sú lacné jak sviňa – o tom potom).
Niekedy sa človek aspoň zasmeje pri inzerátoch:

Platený svedok na svadbe? Žeby business plan?

Dosť vysoký plat na kapelku s názvom Trash, Valérko šiel by si do toho? :D
Zúžil som teda možnosti získania zamestnania na tri oblasti, v ktorých si trúfam bezočivo napísať do CV, že s tým mám skúsenosti. Aktívna doba hľadania cca dva týždne (osobný roznos CV, registrácie do agentúr). Poznámočka k zopár pracovným agentúram: prvá otázka bola v zmysle: „Máte auto?“ „Nemám.“ „Tak si ho zožeňte a ozvite sa potom“. Mindfucked. Ale dáva to logiku, mestská doprava tu fakt nefunguje spoľahlivo, takže ak ťa zo dňa na deň zavolajú na brigádu, nemáš sancu sa tam dostať. Mám na mysli autobusy mimo centra – na to, aké sú prímestské zóny rozľahlé, je naozaj ťažké sa niekam prepraviť v normálnom čase. Vlaky (v podstate metro) sú celkom fajn, spoľahlivé, s dobrým intervalom, cez víkend dokonca aj do druhej v noci. To je jeden z dôvodov, prečo som sa presťahoval k vlakovej stanici, kamkoľvek inam sa bez auta/taxíka nemáš šancu dostať, špeciálne v nedeľu. Prvé autobusy začínajú premávať tak okolo siedmej (áno, vtedy, keď 5-ka už raz otočila Komisárky – Pri kríži a späť). Do niektorých končín sa už po ôsmej – deviatej večer nedostaneš ani v pracovný deň. Hojne sa využíva Uber, ceny pravdupovediac nie sú až také hrozné (13 km jazda v noci cca 19 $ = 13 €). Na druhej strane, Perth je jediné mesto, kde sa priznáva zľava na cestovanie aj medzinárodným študentom. 
Oprášil som moje MS Paint mad skillz
Celá metropolitná oblasť je rozdelená na 9 zón (sústredné kružnice od CBD). Dvojhodinový lístok na prvé štyri zóny (prakticky od centra až po konečné takmer všetkých piatich vlakových liniek, teda ďalej ako asi budem kedykoľvek reálne potrebovať), stojí so študentskou jazdnou kartou s využitím vštkých zliav za online dobitie atď. 1,88 $. Do školy ma lístok vychádza 1,35 $ (niečo pod jedno éčko za 20 min / 8 km). Nie, mesačníky tu neexistujú. Kto by mal úplne nepravdepodobne nejaký záujem sa mrknúť podrobnejšie, link.

Ale OK, back to work!
1) Reštaurácie/bary ako čokoľvek – najčastejšie dostaneš prácu ako „kitchen hand“, baby skôr ako servírky. Samozrejme v životopise musíš mať napísané, že s tým máš aspoň rok skúsenosti. Rozdal som ich zo 30 v okolí školy a v centre mesta, resp. reagoval na konkrétne ponuky z inzerátov, nemal som zatiaľ šťastie ako mnohí iní. Ideálne je vlastniť certifikát RSA (povolenie pracovať s alkoholom, online cca 3 hodinový copy-paste formulár za 40 – 100 $) – samozrejme mám.

2) Upratovacie služby – rozposlané resumé, osobne som bol zaniesť priamo v spoločnosti iba jedno, a to v jednej z najvyšších budov Perthu (South32 Tower). Fakt nádherná budova, vstupná sála ohromujúca... Vidlák v meste, čo vám poviem.

South32 Tower (214 m, 50 podlaží, r. 1988) Zdroj: http://108stgeorgesterrace.com/#gallery
Central Park (226 m, 51 podlaží, r. 1992); Zdroj: http://sami-colourfulworld.blogspot.com.au/2013/11/open-house-perth-4-central-park-building.html
 3) Stavebný priemysel – tu je moje nesprávne načasovanie evidentné najviac. Väčšina stavieb je cez Vianoce zavretá. Čo ti ako bežnému stredoeuropánovi nedôjde, je fakt, že Austrália cez Vianoce čerpá LETNÉ dovolenky a teda tu majú všetci v... paži. Vrátane personáliek, ktoré väčšinu všeobecných prác na stavbách zabezpečujú. „Call back in January“. Na to, aby si sa mohol lopotiť pri betonáži, potrebuješ ďalší certifikát – White card. Podobná cena ako RSA, tiež copy-paste formulár, len potrebuješ overiť doklady na pošte (áno, kópiu pasu ti oficiálne potvrdí akýkoľvek úradník na pošte, nemusíš k notárovi). No a v tomto online kurze zameranom samozrejme hlavne na bezpečnosť pri práci sa dočítaš sem-tam niečo zaujímavé:
Examples of a Structure include:
-          A roadway or pathway
-          A ship or submarine...
Hor sa stavať Ponorky! Céčkari vedia, že som najpovolanejší na toto ;)
Na ovládanie bagra, buldozéra, rýpadla, cestného valca a mnoho inej zaujímavej techniky nepotrebujete licenciu, ale iba školenie! :)

Naozaj interesantné veci sa však dozvieš iba od človeka z praxe. Môj nový domáci, Poliak, pracoval pár rokov na stavbách v okolí Sydney. Za tri dni pri kopaní základov natrafili na 24 kúskov Atrax robustus (funnel-web spider). Citujem wikipédiu: „Uhryznutie od Atrax robustus je potenciálne smrteľné, ale od zavedenia moderných metód prvej pomoci a antisér neboli zaznamenané žiadne úmrtia.“  Na štvrtý deň našli (pravdepodobne, vydedukovali to z takej príručnej poznávacej kartičky, čo mávajú tuto bežne na stavbách) Pseudonaja textilis („východný hnedý had“), opäť citujem: „Pseudonaja textilis je najtoxickejší člen rodu a je považovaný za druhého najjedovatejšieho hada na svete, po taipanovi (Oxyuranus microlepidotus)“. Stavbu zavreli na týždeň, kým profesionáli vykynožili všetko živé.
A tu ich máme, kamarátov!



No ale aby to nebolo také pochmúrne, vystrelí aj nejaká jednorazová akcia, ako napríklad šichta na prelome rokov - čašník na párty v centre, na riečnom nábreží. Tak to bude aspoň platená podívaná na ohňostroj, lepšie ako väčšina mojich Silvestrov za ostatných pár rokov.
Poučenie na záver: dovolenkovať v neznámom prostredí môžeš začať potom, ako si si zabezpečil budúci príjem. Prešvihol som dobu, kedy boli šance značne vyššie. Ale šak nato som tu, aby som zistil, že nie som až taký lucker ako som si vždy o sebe myslel :)
Práci česť!

No comments:

Post a Comment